ممنوعیت‌ واردات ماشین‌آلات معدنی برداشته شد

ضوابط واردات ماشین آلات معدن

رضا محتشمی‌پور معاون معادن و فرآوری مواد معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته در اواخر دولت قبل به اسم حمایت از تولید داخل، اتفاق نادرستی افتاد و ممنوعیت‌هایی برای واردات ماشین آلات معدنی ایجاد شد، در حالی که ماشین آلات ابزار تولید هستند.

قیمت ماشین‌آلات معدن در ایران ۷۰ درصد بیشتر از کشورهای همسایه است

ممنوعیت واردات ماشین‌آلات باعث افزایش شدید قیمت ماشین‌آلات در داخل کشور شد، بررسی‌های اولیه دولت سیزدهم نشان می‌داد که قیمت داخلی ماشین‌آلات تا ۷۰ درصد بیشتر از قیمت آن در کشورهای همسایه شده بود.

دولت سیزدهم با اصلاح مقررات واردات ماشین آلات معدنی و رفع محدودیت واردات ماشین‌آلات با عمر کمتر از پنج سال، شرایط را تسهیل کرد به طوری که معدن‌کاران می‌توانند به هر تعداد که نیاز دارند، این ماشین آلات را وارد کشور کنند و این موضوع ارتباطی با ظرفیت معدن و نوع محصولشان ندارد اما واردات ماشین‌آلات معدنی دارای عمر بالای پنج تا ۱۰ سال باید متناسب با ظرفیت هر معدن انجام گیرد.

اصلاح مقررات واردات ماشین‌آلات و تسهیل این فرآیند، باعث شد تعداد مجوزهای سالانه صادره در این زمینه از ۱۸۳ مورد در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۲ هزار مورد در پایان سال ۱۴۰۲ برسد و این روال همچنان ادامه دارد، البته محدودیت‌های ارزی از سرعت واردات ماشین‌آلات معدنی تا حدی کاسته است.

دو سال وقفه در واردات ماشین‌آلات معدنی (سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰) باعث کمبود آن در بازار شد، دولت سیزدهم ضمن تامین نیاز عادی و معقول معدن کاران به ماشین‌آلات، این وقفه را نیز جبران کرد و شرایط واردات ماشین‌آلات در سال به حالت عادی بازگشته، اما نیاز است این موضوع سرعت گیرد که در صورت تامین ارز به میزان لازم، وقفه در واردات ماشین‌آلات به طور کامل جبران خواهد شد.

تصویر تیمسکو

تیمسکو

پیشرو در صنعت معدن

اشتراک گذاری پست :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات