مستهلک بودن ماشین آلات چگونه بهای تمام شده استخراج معادن ایران را بالا برده است؟

فروش موتور کوماتسو خط 7

سید حجت زینلی عضو هیات مدیره انجمن مس ایران به اقتصادآنلاین گفته ماشین‌آلات گلوگاه بخش معدن در بهره‌برداری از معادن کوچک، متوسط و بزرگ مقیاس است بنابراین کمبود ماشین‌آلات به‌شدت محسوس است و محدودیت‌های زیادی در واردات ماشین‌آلات وجود دارد؛ ضمن اینکه حجم تولید ماشین‌آلات در داخل با نیاز معادن کشور تناسب ندارد.

ماشین‌آلات در ایران مناسب راهسازی هستند نه بهره‌برداری در معادن

میزان ماشین‌آلات تولیدی در داخل کشور بسیار کمتر از نیاز معادن بوده و عمدتاً ماشین‌آلات تولید داخل مناسب پروژه‌های راهسازی بوده و برای استفاده در بهره‌برداری معادن، کاربرد بهینه‌ای ندارند و این عدم تناسب موجب بالا رفتن هزینه‌های استخراج و بها تمام شده محصول می‌شود.

فعالان معدن تجهیزات ناچارند تجهیزات را با قیمت بالا بخرند

تجهیزی که توسط تولیدکننده در داخل کشور تولید می‌شود بسیار گران‌تر از نمونه خارجی آن تمام می‌شود و برای خرید دستگاه داخلی باید مبلغ بیشتری پرداخت شود، درحالی که می‌توانیم ماشین مورد نیاز را با مبلغ پایین‌تری از بازارهای خارجی خریداری کنیم. همچنین کیفیت ماشین‌آلات تولید داخل نسبت به نمونه خارجی پایین‌تر است. از طرفی محدودیت های موجود در واردات و همچنین توان کم تولید ماشین آلات در داخل، عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار داده و این کمبود موجب افزایش سرسام‌آور قیمت‌های ماشین آلات موجود در بازار داخل شده است.

طبق قانون و بخشنامه های موجود، صاحبان معادن و دارندگان پروانه بهره‌برداری معدن می‌توانند ماشین‌آلات معدنی تا عمر حداکثر۱۰ سال را با اعمال محدودیت هایی وارد کنند و شرایط واردات ماشین‌آلات معدنی با عمرکمتر از ۵ سال متفاوت با عمر۱۰ سال بوده و محدودیت های آن کمتر است.

مستهلک بودن ماشین‌آلات هزینه استخراج معادن را بالا برده است

کمبود، قدیمی و مستهلک بودن دستگاه‌های موجود، گران قیمت بودن ماشین‌آلات معدنی در بازار داخل نسبت به نرخ‌های جهانی و همچنین وجود قطعات یدکی غیراصل در بازار، سبب شده هزینه‌های بسیاری بالایی به معدنکاران تحمیل شود و بهای تمام شده استخراج کانسنگ در معادن ایران نسبت به سایر کشورها بالاتر باشد.

در شرایطی که هزینه استخراج مواد معدنی در ایران بیشتر از استانداردهای جهانی می‌باشد و در نتیجه آن، کاهش سودآوری و حتی زیان برای معادن حادث می‌شود، رغبت برای سرمایه‌گذاری در معادن جدید کمتر شده و معادن فعلی نیز رو به تعطیلی و توقف کار خواهند رفت.

میزان مصرف سوخت ماشین‌آلات مستهلکی که چندین دهه فعال بوده و از قطعه یدکی نامناسب استفاده کرده‌اند، قطعا متفاوت از ماشین‌آلات جدید خارجی است که در یک کارخانه با سابقه و با تکنولوژی روز تولید شده است، بنابراین مصرف سوخت ماشین‌آلات معدنی به دلیل مستهلک بودن ماشین‌آلات بیش از حد استاندارد است.

تصویر تیمسکو

تیمسکو

پیشرو در صنعت معدن

اشتراک گذاری پست :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات